Publisher Theme
I’m a gamer, always have been.

Get Out and Call Me By Your Name Lead 33rd Independent Spirit Awards Nominations

The Film Independent Spirit Nominations were announced this morning in Hollywood. Jordan Peele’s Get Out, Beatriz At Dinner, Good Time, Lady Bird, The Florida Project, Call Me By Your Name, I, Tonya, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri all received nominations. Mudbound was honored with the Robert Altman Award.

The nominations are below:

BEST FEATURE:

  • Call Me By Your Name
  • Get Out
  • The Florida Project
  • Lady Bird
  • The Rider

BEST FIRST FEATURE:

  • Columbus
  • Ingrid Goes West
  • Menashe
  • Oh Lucy
  • Patty Cake$

JOHN CASSAVETES AWARD:

  • A Ghost Story
  • Dayveon
  • Life and Nothing
  • Most Beautiful Island
  • Transfiguration

BEST DIRECTOR:

  • Sean Baker – The Florida Project
  • Jonas Carpignano- A Ciambra
  • Luca Gudagnino – Call Me By Your Name
  • Jordan Peele – Get Out
  • Benny Safdie/Joshua Safdie – Good Time
  • Chloé Zhao – The Rider

BEST FEMALE LEAD:

  • Salma Hayek – Beatriz at Dinner
  • Francis McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Margot Robbie – I, Tonya
  • Saiorse Ronin – Lady Bird
  • Shinobu Terajima – Oh Lucy
  • Regina Williams – Life And Nothing

BEST MALE LEAD:

  • Timothee Chalamet – Call Me By Your Name
  • Harris Dickinson – Beach Rats
  • James Franco – The Disaster Artist
  • Daniel Kaluuya – Get Out
  • Robert Pattinson – Good Time

BEST SUPPORTING FEMALE:

  • Holly Hunter – The Big Sick
  • Alison Janney – I, Tonya
  • Laurie Metcalf – Lady Bird
  • Lois Smith – Marjorie Prime
  • Talia Webster – Good Time

BEST SUPPORTING MALE:

  • Nnamdi Asomugha – Crown Heights
  • Armie Hammer -Call Me By Your Name
  • Barry Keoghan – Killing of a Sacred Deer
  • Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Ben Safdie – Good Time

BEST SCREENPLAY:

  • Greta Gerwig – Lady Bird
  • Azazel Jacobs – The Lovers
  • Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Jordan Peele – Get Out
  • Mike White – Beatriz At Dinner

BEST FIRST SCREENPLAY:

  • Donald Cried
  • The Big Sick
  • Woman Who Kill
  • Columbus
  • Ingrid Goes West

BEST CINEMATOGRAPHY: 

  • The Killing of a Sacred Deer
  • Columbus
  • Beach Rats
  • Call Me By Your Name
  • The Rider

BEST EDITING:

  • Good Time
  • Call Me By Your Name
  • The Rider
  • Get Out
  • I, Tonya

BEST DOCUMENTARY:

  • The Departure
  • Faces Places
  • Last Men in Aleppo
  • Motherland
  • Quest

BEST INTERNATIONAL FILM:

  • A Fantastic Woman
  • BPM
  • Lady Macbeth
  • Not A Witch
  • Loveless

ROBERT ALTMAN AWARD

  • MUDBOUND
    Dee Rees, Billy Hopkins & Ashley Ingram , Jonathan Banks, Mary J. Blige, Jason Clarke, Garrett Hedlund, Jason Mitchell, Rob Morgan, Carey Mulligan

Piaget Producers Award

  • Giulia Caruso & Ki Jin Kim
  • Ben LeClair
  • Summer Shelton

Kiehls Someone to Watch Award:

  • Abbasi Bros – Dayveon
  • Justin Chon – Gook Film
  • Kevin Phillips – Super Dark Times

Filmmaker Grants 

Bonnie Award: 

  • So Yong Kim
  • Lynn Shelton
  • Chloé Zhao