Publisher Theme
I’m a gamer, always have been.

Get Out and Jordan Peele win top honors at 33rd Film Independent Spirit Awards

BEST FEATURE: Get Out

BEST DIRECTOR: Jordan Peele – Get Out

BEST FEMALE LEAD: Francis McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST MALE LEAD: Timothee Chalamet – Call Me By Your Name

BEST SUPPORTING FEMALE: Alison Janney – I, Tonya

BEST SUPPORTING MALE: Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST SCREENPLAY: Greta Gerwig – Lady Bird

BEST FIRST SCREENPLAY: Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani, The Big Sick

BEST CINEMATOGRAPHY:  Sayombhu Mukdeeprom – Call Me By Your Name

BEST EDITING: Tatiana S. Riegel – I, Tonya

BEST INTERNATIONAL FILM: A Fantastic Woman

BEST DOCUMENTARY: Faces Places – Agnes Varda

BEST FIRST FEATURE: Ingrid Goes West

JOHN CASSAVETES AWARD: Life and Nothing More

ROBERT ALTMAN AWARD: MUDBOUND
Dee Rees, Billy Hopkins & Ashley Ingram , Jonathan Banks, Mary J. Blige, Jason Clarke, Garrett Hedlund, Jason Mitchell, Rob Morgan, Carey Mulligan

Bonnie Award: Chloé Zhao

~~

Here are the nominees:

BEST FEATURE:

  • Call Me By Your Name
  • Get Out
  • The Florida Project
  • Lady Bird
  • The Rider

BEST FIRST FEATURE:

  • Columbus
  • Ingrid Goes West
  • Menashe
  • Oh Lucy
  • Patty Cake$

JOHN CASSAVETES AWARD:

  • A Ghost Story
  • Dayveon
  • Life and Nothing More
  • Most Beautiful Island
  • Transfiguration

BEST DIRECTOR:

  • Sean Baker – The Florida Project
  • Jonas Carpignano- A Ciambra
  • Luca Gudagnino – Call Me By Your Name
  • Jordan Peele – Get Out
  • Benny Safdie/Joshua Safdie – Good Time
  • Chloé Zhao – The Rider

BEST FEMALE LEAD:

  • Salma Hayek – Beatriz at Dinner
  • Francis McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Margot Robbie – I, Tonya
  • Saiorse Ronin – Lady Bird
  • Shinobu Terajima – Oh Lucy
  • Regina Williams – Life And Nothing

BEST MALE LEAD:

  • Timothee Chalamet – Call Me By Your Name
  • Harris Dickinson – Beach Rats
  • James Franco – The Disaster Artist
  • Daniel Kaluuya – Get Out
  • Robert Pattinson – Good Time

BEST SUPPORTING FEMALE:

  • Holly Hunter – The Big Sick
  • Alison Janney – I, Tonya
  • Laurie Metcalf – Lady Bird
  • Lois Smith – Marjorie Prime
  • Talia Webster – Good Time

BEST SUPPORTING MALE:

  • Nnamdi Asomugha – Crown Heights
  • Armie Hammer -Call Me By Your Name
  • Barry Keoghan – Killing of a Sacred Deer
  • Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Ben Safdie – Good Time

BEST SCREENPLAY:

  • Greta Gerwig – Lady Bird
  • Azazel Jacobs – The Lovers
  • Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Jordan Peele – Get Out
  • Mike White – Beatriz At Dinner

BEST FIRST SCREENPLAY:

  • Donald Cried
  • The Big Sick
  • Woman Who Kill
  • Columbus
  • Ingrid Goes West

BEST CINEMATOGRAPHY: 

  • The Killing of a Sacred Deer
  • Columbus
  • Beach Rats
  • Call Me By Your Name
  • The Rider

BEST EDITING:

  • Good Time
  • Call Me By Your Name
  • The Rider
  • Get Out
  • I, Tonya

BEST DOCUMENTARY:

  • The Departure
  • Faces Places
  • Last Men in Aleppo
  • Motherland
  • Quest

BEST INTERNATIONAL FILM:

  • A Fantastic Woman
  • BPM
  • Lady Macbeth
  • Not A Witch
  • Loveless

ROBERT ALTMAN AWARD

  • MUDBOUND
    Dee Rees, Billy Hopkins & Ashley Ingram , Jonathan Banks, Mary J. Blige, Jason Clarke, Garrett Hedlund, Jason Mitchell, Rob Morgan, Carey Mulligan

Piaget Producers Award

  • Giulia Caruso & Ki Jin Kim
  • Ben LeClair
  • Summer Shelton

Kiehls Someone to Watch Award:

  • Abbasi Bros – Dayveon
  • Justin Chon – Gook Film
  • Kevin Phillips – Super Dark Times

Filmmaker Grants 

Bonnie Award: 

  • So Yong Kim
  • Lynn Shelton
  • Chloé Zhao