British Independent Film Awards winners

Winners via Alternative Film Guide. Thanks to Dark Lord for spotting this event:

BEST BRITISH INDEPENDENT FILM

  • An Education
  • Fish Tank
  • In the Loop
  • * Moon
  • Nowhere Boy

BEST FOREIGN FILM

  • Il Divo
  • The Hurt Locker
  • * Let The Right One In
  • Sin Nombre
  • The Wrestler

BEST DIRECTOR

  • * Andrea Arnold ‚Äì Fish Tank
  • Armando Iannucci ‚Äì In the Loop
  • Duncan Jones ‚Äì Moon
  • Jane Campion ‚Äì Bright Star
  • Lone Scherfig ‚Äì An Education

THE DOUGLAS HICKOX AWARD FOR BEST DEBUT DIRECTOR

  • Armando Iannucci ‚Äì In the Loop
  • * Duncan Jones ‚Äì Moon
  • Peter Strickland ‚Äì Katalin Varga
  • Sam Taylor Wood ‚Äì Nowhere Boy
  • Samantha Morton ‚Äì The Unloved

BEST ACTRESS

  • Abbie Cornish ‚Äì Bright Star
  • * Carey Mulligan ‚Äì An Education
  • Emily Blunt ‚Äì The Young Victoria
  • Katie Jarvis ‚Äì Fish Tank
  • Sophie Okonedo ‚Äì Skin

BEST ACTOR

  • Aaron Johnson ‚Äì Nowhere Boy
  • Andy Serkis ‚Äì Sex & Drugs & Rock & Roll
  • Peter Capaldi ‚Äì In the Loop
  • Sam Rockwell ‚Äì Moon
  • * Tom Hardy ‚Äì Bronson

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • * Anne-Marie Duff ‚Äì Nowhere Boy
  • Kerry Fox ‚Äì Bright Star
  • Kierston Wareing ‚Äì Fish Tank
  • Kristin Scott Thomas ‚Äì Nowhere Boy
  • Rosamund Pike ‚Äì An Education

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Alfred Molina ‚Äì An Education
  • Jim Broadbent ‚Äì The Damned United
  • * John Henshaw ‚Äì Looking for Eric
  • Michael Fassbender ‚Äì Fish Tank
  • Tom Hollander ‚Äì In the Loop

BEST DOCUMENTARY

  • The Age of Stupid
  • The End of The Line
  • * Mugabe and The White African
  • Sons of Cuba
  • Sounds Like Teen Spirit

BEST SCREENPLAY

  • An Education ‚Äì Nick Hornby
  • Fish Tank ‚Äì Andrea Arnold
  • * In the Loop ‚Äì Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche
  • Moon ‚Äì Nathan Parker
  • Nowhere Boy ‚Äì Matt Greenhalgh

MOST PROMISING NEWCOMER

  • Christian McKay ‚Äì Me & Orson Welles
  • Edward Hogg ‚Äì White Lightnin‚Äô
  • George MacKay ‚Äì The Boys Are Back
  • Hilda P√©ter ‚Äì Katalin Varga
  • * Katie Jarvis ‚Äì Fish Tank

BEST ACHIEVEMENT IN PRODUCTION

  • Bronson
  • * Bunny & The Bull
  • The Hide
  • The Imaginarium of Doctor Parnassus
  • Katalin Varga

BEST TECHNICAL ACHIEVEMENT

  • * Bright Star ‚Äì Cinematography ‚Äì Greig Fraser
  • Bunny & The Bull ‚Äì Production Design ‚Äì Gary Williamson
  • Fish Tank ‚Äì Cinematography ‚Äì Robbie Ryan
  • Moon ‚Äì Original Score ‚Äì Clint Mansell
  • Moon ‚Äì Production Design ‚Äì Tony Noble

RAINDANCE AWARD (“for filmmakers working against the odds”)

  • Colin
  • The Disappearance of Alice Creed
  • * Down Terrace
  • Exam
  • They Call It Acid

BEST BRITISH SHORT

  • Christmas with Dad
  • Leaving
  • * Love You More
  • Sidney Turtlebaum
  • Washdays

THE RICHARD HARRIS AWARD (for outstanding contribution to British Film)
Daniel Day Lewis

THE VARIETY AWARD
Michael Caine

THE SPECIAL JURY PRIZE
Baz Bamigboye

Harry Potter and the Deathly Hallows, teaser

Next Story »

Washington DC Film Winners

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *